11 Ocak coşkuyla kutlandı

20.01.2018
A+
A-
11 Ocak coşkuyla kutlandı

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen 11 Ocak Dünya Affetme Günü bu yıl, artan bir katılımla ve tüm ülkeye yayılan etkinliklerle kutlandı. Bu yılın etkinlikleri 13 Aralık 2017 tarihinde başladı ve yaklaşık bir ay boyunca yoğun bir şekilde devam etti.

Kutlamalar kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli kademelerdeki okullarda öğrencilere yönelik bilgilendirmeler yapıldı, hazırlanan videolar izlendi ve panolar hazırlandı. Köy okullarından merkezi okullara kadar geniş yelpazedeki eğitim kurumlarında gerçekleştirilen etkinlikler, pek çok okulda 11 Ocak günü icra edilen törenlerle tamamlandı.

11 Ocak Dünya Affetme Gününe önemli destek veren üniversite öğrencileri hazırladıkları broşürleri ülkenin dört bir yanında halkımıza dağıtarak onlara “Affetme” sünnetini anlattılar. Öğrenciler ayrıca hazırladıkları afişleri, şehir içi ulaşım araçları, otobüs durakları, reklam panoları gibi çeşitli noktalarda sergilediler.

Bu yılki Dünya Affetme Günü etkinlikleri kapsamında gönüllüler, çeşitli kurumları da ziyaret ederek Affetme Günü ve “Affetme” sünneti hakkında bilgilendirmede bulundular. Huzur evleri, hastaneler, meslek edindirme kursları gibi kurumlar Dünya Affetme Günü gönüllerinin ziyaret ettikleri kurumlar arasındaki yerlerini aldı.

Farklı sosyal medya araçları da bu yıl etkin bir şekilde kullanıldı. 11 Ocak Dünya Affetme Günü adıyla açılan Twitter ve İnstagram hesaplarından halkımızdan gelen mesaj ve görseller paylaşıldı ve böylelikle çok sayıdaki takipçiye ulaşıldı. Facebook’ta ise önceki yıllardan farklı olarak bu yıl Dünya Affetme Günü için ayrı bir etkinlik sayfası açılmayarak paylaşımlar, 72 binin üzerinde üyesi bulunan Siyer Araştırmaları Grubu‘ndan yapıldı. Halkımız affetme hikayelerini de bu mecralardan paylaşma imkanı buldular. Sosyal medya hesapları sayesinde Dünya Affetme Gününe yurt dışından katılanlara, etkinliklerini paylaşma imkanı  sağlanmış oldu. Yine bu kanalla ülkemizin çeşitli üniversitelerinde görev yapan akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri tarafından da Dünya Affetme Gününe dair mesajlar paylaşıldı. 11 Ocak akşamı ise Twitter’da #11OcakDünyaAffetmeGünü hashtagı ile tt faaliyeti gerçekleştirildi.

Sadece sosyal medya değil yazılı ve görsel medya da 2018 yılının 11 Ocak’ında Dünya Affetme Günü hakkında haber, paylaşım ve programlarla etkinliklere katıldı. Ulusal ölçekli haber siteleri, gazetelerdeki köşe yazıları, internet blogları ve televizyon programları “Affetme”nin anlatıldığı diğer mecralardı.

Dört yıllık bir geçmişi bulunan 11 Ocak Dünya Affetme Günü’nün bu yıl geniş kitlelere ulaştırılmasını akabinde bir sonraki yılın çalışmaları planlanmaya başlandı. Siyer Araştırmaları Topluluğu tarafından 11 Ocak’ın resmi olarak tescillenmesine yönelik yol haritası belirlendi. Bu tescil için yapılacak çalışmaların yanında Dünya Affetme Gününün uluslararası düzeyde tanıtılması için daha yoğun çaba gösterilmesi önümüzdeki yılın hedefleri olarak belirlendi.

11 Ocak Dünya Affetme Günü görselleri için tıklayınız.

14/01/2018

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.