11 Ocak, SAMER, Hayaller, Gerçekleşenler

13.01.2020
1.650
A+
A-
11 Ocak, SAMER, Hayaller, Gerçekleşenler

Üç buçuk yıldır akademide görev yapmaktayım. Bu süreye birçok güzellikler sığdı. Şahsımın üniversiteye intisabı, yayımlanan kitaplar, makaleler, doçentlik unvanını almam her biri sevinç ve şükür haneme yazıldı. Ama sadece bunlarla geçmedi bu üç buçuk yıl. Şahsî hususların yanında bir de geleceğe miras olarak kalacak çok daha büyük ve çok daha anlamlı güzel işlere şahit oldum. Bir ilahiyat fakültesinde ilk kez “Siyer-i Nebi”nin ana bilim dalı ismine eklenmesi, siyerarastirmalari.com sitesinin yayına başlaması, bir üniversitede ilk kez Siyer Araştırmaları Merkezi kurulması, yine ilk kez bir üniversiteye bağlı Siyer alanına münhasır bir derginin yayın hayatına başlaması ve Siyer Araştırmalarının düzenlediği sempozyumlar, dil kursları, kitap-makale okumaları, konferanslar, paneller, kermes… Bu listede pek çok faaliyete yer vermedim zaten yakından takip edenler her birinden haberdar. Tüm bunların arkasında tek bir niyet, tek bir amaç var: Hz. Peygamber’i doğru anlama ve anlatma yolunda olmak… Slogan bana ait değil, ben henüz bir öğrenci iken yukarıda saydıklarımın pek çoğunu proje halinde tasarlayan Prof. Dr. Şaban Öz Hocama ait. Ve o gün bugündür Hz. Peygamber’i insanımıza doğru anlama ve anlatma adına pek çok şey yapıldı, Allah’ın izniyle yapılmaya da devam edecek. Yerinde durmak başarısızlık olacağından projeler, faaliyetler artarak sürecek.

Dışarıdan bakıldığında bu işlerin büyük sermaye ve ekiple gerçekleştirildiği düşünülse de tamamı sıfır bütçe ile ve işin mutfağındaki iki (sonradan üç) kişi ile yapıldı. Şükür ki amacımızı benimseyen ve bize itimad eden gönüllüler, ülkenin her tarafından destekleriyle yanımızda oldular ve bu 11 Ocak Dünya Affetme Günü de bir kez daha gösterdi ki gönüllülük olunca her zorluk aşılıyor, her hedefe varılıyor. Zaten şayet ortada fevkalade işler varsa orada gönüllülük, ortak hayallere sahip olma, beraber bir şeyler başarma azmi ve fedakarlık vardır. Tüm bunları yaşadık, yaşıyoruz.

Bu yıl ülkenin dört bir yanından ve yurt dışından gönüllüler ile 11 Ocak Dünya Affetme Günü bambaşka bir noktaya geldi. Gösterdikleri performans inanılmazdı. Üstelik üniversitelerde final; liselerde sınav zamanları olmasına rağmen. Gönüllüler her yerde Allah Resûlü’nün unutulan “affetme” sünnetini anlattılar, pek çok kırgınlığın yok olmasına, küslerin barışmasına en önemlisi de bir sünneti ihya etmeye vesile oldular. Şehir meydanları, çarşılar, yurtlar, sınıflar, kantinler, köyler, huzur evleri… her yer gönüllülerin âdeta akınına uğradı ve affetmenin adresi oldu. Hedef bir gün tüm dünyada Resulullah’ın bu sünnetinin duyulmasına vesile olacak 11 Ocak Dünya Affetme Gününün kutlanması. Zaten adı da bu yüzden başlangıçta bu şekilde konmuştu. Gönüllülerin çabaları gösteriyor ki Allah’ın izniyle bu artık hayal olmaktan çıkıyor ve yakın bir hedefe dönüşüyor.

Kuşkusuz hayallere ve hedeflere samimiyetle çalışmakla ulaşılır. Samimi gayretlerinden dolayı bir müslüman olarak her birine şükranlarımı sunuyorum. Allah’ın izniyle beraber, imkansızları mümkün hale getireceğimize ve Hz. Peygamber’i doğru anlama ve anlatma yolunda hayallerimize kavuşacağımıza inanıyorum.
13/01/2020

Feyza Betül Köse
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.