Prof. Dr. Asri Çubukçu vefat etti

21.05.2019
A+
A-
Prof. Dr. Asri Çubukçu vefat etti

İslam Tarihi alanının kıdemli hocalarından Prof. Dr. Asri Çubukçu, bir süredir tedavi görmekte olduğu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti. 

1939 yılında Bayburt’ta dünyaya gelen Çubukçu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1963 yılında mezun oldu. Alanıyla ilgili araştırmalar yapmak üzere bir süre Bağdat’ta bulundu. 1972 yılında ise Erzurum yüksek İslam Enstitüsüne okutman olarak atandı. 1977’de doktor, 1983’te doçent ve 1993 yılında profesör oldu.

Prof. Dr. Çubukçu, emekliliğine kadar görev yaptığı  Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin ilk akademisyenlerinden biri idi. Çalışmalarını İslam tarihinin çeşitli dönemlerinde yoğunlaştıran Asri Çubukçu, bugün İlahiyat Fakültelerinde görev yapmakta olan çok sayıda akademisyeni yetiştirdi. Kitaba olan sevgisi ve okuma aşkı ile hafızalara yer eden Çubukçu, 2014 yılında sahip olduğu kitapların bir bölümünü memleketi olan Bayburt’taki İlahiyat Fakültesi kütüphanesine bağışladı ve bu kütüphaneye Prof. Dr. Asri Çubukçu Kütüphanesi adı verildi.

Prof. Dr. Asri Çubukçu’nun çeşitli makale, tebliğ ve ansiklopedi maddelerinin yanında yayımlanmış eserleri şunlardır:

Tarsusi / Hayatı – Şahsiyeti – Eserleri

Memlukler Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı

İslâm Devletlerinde Devlet Teşkilatı ve İlmi Faaliyetler

İslâm Devletlerinde Şurta (polis) Teşkilâtı

Ekmelüddîn Bâbertî Hayatı ve Eserleri

Dımaşk Hanefî Kâdî’l-kudâtları

İslâm Tarihi Ders Notları

Prof. Dr. Asri Çubukçu’nun cenazesi 22 Mayıs Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Bayburt’ta toprağa verilecek. Siyer Araştırmaları ailesi olarak Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesi ve ilim camiamıza başsağlığı diliyoruz.

21/05/2019

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.