Başlarken…

19.02.2018
A+
A-
Başlarken…

Genellikle yazıların sonuna saklanan teşekkür faslına daha aşina olmamıza mukâbil bu ilk yazıma, teşekkürle başlamak, sanırım Siyer Araştırmaları Topluluğuna her daim destek olan sizlere karşı ödenmesi gereken bir borç. Sadece siyerarastirmalari.com un gördüğü teveccühten bahsetmediğimi belirtmeliyim. Sitemize günlük giriş sayıları, sitede kalma süresi gibi istatistiki bilgiler bizim için sadece rakamlardan ibaret değil; bunlar, Siyer’e adeta gönül veren ve çalışmalarımıza destek olan güzel insanların çokluğunun habercisi. Ancak burada benim asıl kastettiğim, sitemizin takipçilerinin yanında, Siyer Araştırmaları Topluluğunun projelerini takip eden, yeni çalışmalarımızı merakla soran, “Benim de yapabileceğim bir şey var mı?” diye biz talep etmeden “Ben de varım” diyenler… Her birinizin desteği bizim için çok anlamlı ve çok kıymetli, her birinize ayrı ayrı teşekkürler…

Sizlerden gelen talep doğrultusunda köşe yazılarına başlama fikri kısa bir zaman önce gündemimize girdi. Aramızda yaptığımız görüşmelerde köşe yazarlarımızın ağırlığının genç akademisyenlerden oluşmasına karar verdik. Geneli Siyer uzmanı ancak aralarında Tefsir, Hadis alanlarında çalışan arkadaşlar da var. Alan ayrımı yapmaksızın, Hz. Peygamber’e ve Siyer’e dair söyleyecek sözü olan uzmanları sizlerle buluşturma niyetindeyiz.

Yazarlarımızın şu an için üçü Siyer alanında çalışan bayan akademisyenler. Genel görünürlük ve sayı itibariyle akademik çalışmalarda bayanların geri planda kaldıkları sanırım kimsenin itiraz edemeyeceği kadar açık. Bunda, bu köşedeki bir yazıya sığdırılması mümkün olmayan pek çok etkenin olduğunu söylemekle yetinelim. Fakat akademik dünyanın erkek egemen bir alan olduğu düşüncesinin de giderek kırılmakta olduğunu memnuniyetle gözlemliyorum. Özellikle genç nesilde bayan akademisyenlerin sayılarının giderek arttığını söylemek mümkün. Burada, sayı artışının ancak nitelikle desteklenmesi durumunda bir anlam ifade edeceği kanaatinde olduğumu belirteyim. Çok şükür nitelik ve alana hâkimiyet noktasında da çok iyi yerdeler. Biz de köşelerimizi onların yazılarına severek ve heyecanla açtık, güzel dönüşler olacağından eminiz.

Kadına dair konuları kadınlar araştırmalı gibi yaygın ve bir ölçüde haklı kanaatin mevcudiyetine mukabil, kendi adıma köşemde kadın konusunun benim için sadece diğer konular kadar ağırlığının olacağını belirterek gördüğüm konu taleplerine şimdiden bir cevap vermek isterim. Söz konusu Hz. Peygamber ve Siyer olunca söylenip yazılacak onca mesele varken sadece bir alanla sınırlı kalmamalıyız düşüncesindeyim. Bu köşede içerik, usûl, kaynaklar, yayınlar, Siyer çalışmaları, Siyer çalışanları, projelerimiz gibi çeşitli alanlarda naçizane bildiklerimi ve düşündüklerimi paylaşmaya çalışacağım.

Ülkemiz ve hatta İslâm dünyası akademik çalışmalarındaki en önemli sorunlardan birinin devamlılık problemi ve bir gelenek oluşturamamak olduğunu müşahede etmekteyim. Çalışmalarımızda dikkat ettiğimiz nokta da tam burası; devamlılık. Allah ömür ve sağlık verdiği sürece yazılarımıza devam etmek niyetindeyiz. Hata ve kusurların beşer işinin ayrılmaz bir unsuru olduğu gerçeğinin arkasına sığınmamakla birlikte hatalarımızı affetmenizi istirham ediyor, yazılarımızla ilgili görüşlerinizin bizim için çok kıymetli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.

19/02/2018

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.