Bir Başarı Hikayesi: Anadolu’dan Uluslararasına Doğru…

16.10.2021
1.679
A+
A-
Bir Başarı Hikayesi: Anadolu’dan Uluslararasına Doğru…

Birkaç gün önce 100. kitabımızın yayımlanmasıyla SAMER Yayınları ikinci yılını bu muazzam yayın sayısı ile kapatmış oldu. Basılı kitap yayımlayan nice güçlü yayınevleri için dahi uzak olan bu sayı, SAMER Yayınları için çok daha büyük bir başarı anlamına geliyor. Yayınevinin herhangi bir bütçesinin olmadığı, kitap yayımı için yazarlardan herhangi bir ücret talep etmediği düşünüldüğünde bu kısa zamandaki yayın sayısının ehemmiyeti daha da artıyor ve gelinen nokta, yayınevi ekibinin büyük fedakarlığına da güçlü bir şekilde işaret ediyor. Zira SAMER yayınlarının kadrosu, her biri kendi şahsi akademik çalışmalarını sürdüren, yayınevinin yanında SAMER’in Akademik Siyer Dergisi, sempozyumları ve diğer projeleri ile de meşgul akademisyenlerinden oluşuyor. Bir başka deyişle yayınevi, bu ekibin tek uğraş alanı olmayıp aynı yoğunluktaki farklı işlerden sadece biri. Ekibin her bir üyesi, akademide yer almanın yalnız bireysel ilmî çalışmaları değil, ülkenin birikimine katkı sağlayacak farklı türdeki faaliyetleri de gerektirdiği konusunda hem fikir. Ayrıca yola çıkarken belirlediği Hz. Peygamber’i doğru anlama ve anlatma yolunda olma hedefine varabilmek için, Allah Resulü’nü mümkün olan tüm yollarla anlama/anlatma gayreti içerisindeler. İşte Siyer Araştırmaları Merkezi bünyesindeki her faaliyet alanı gibi SAMER Yayınları da bir idealin peşinde koşan bu ekibi sayesinde iki yılda yüz kitap başarısına imza atmış durumda.

Yayınevini kurma amacımız lisansüstü tez çalışmaları başta olmak üzere akademik birikimi; kütüphane rafları ve pek çok kimsenin hiç uğramadığı tez veri tabanına sıkışmışlık durumundan çıkararak geniş okur kitlesine ulaştırmaktı. Kitap olarak yayımlanmayan lisansüstü tezlerin okunma sayılarının çoğu kez 100’ü bulmadığı bir ortamda SAMER Yayınlarının tezleri kitaplaştırması, akademik ürünlerin tabana yayılması bakımından oldukça önemli. Yayınevi süreç içerisinde sadece lisansüstü tezler ile sınırlı kalmayarak diğer akademik çalışmaları da yayın yelpazesine dahil etti. Böylece ülkemizin farklı üniversitelerinde çalışmalarını sürdüren akademisyenlerimize eserlerini geniş okur kitlelerine ulaştırmak fırsatı doğmuş oldu.

Basılı kitapların sınırlı sayıda okura ulaşabildiği ve okurlar için maddi külfet oluşturduğu gerçeği karşısında SAMER Yayınları, tüm ilgililerin herhangi bir ücret ödemeden ve kolaylıkla istifade edebilecekleri şekilde yayınlarını açık erişimli e-kitap formatında yayımlama kararı ile yola çıktı. Yayınevi, kitaplarını üç farklı platformdan okurlarına sunuyor ve indirme rakamları oldukça memnuniyet verici. Bugün genellikle akademik yayınların 1000 adet kitap içeren ilk baskılarının birkaç yılda tükenmesi gerçeğine mukabil SAMER Yayınlarının kitapları genellikle ilk haftalarda 1000’li rakamlardaki indirme sayısını geçmiş oluyor. Bu da, yayınevinin açık erişim politikasının ilim taliplileri için ne denli bir fırsat olduğunu ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz iki yılda SAMER Yayınları iki büyük projesini tamamladı. Lisansüstü çalışmaların, tez danışmanı olan hocaların editörlüğünde yayımlanmasını içeren Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik Çerçevesinde Ulusal Akademik Birimin Korunması projesi ilk yılda hayata geçti. İkinci yılda ise sadece akademi dünyası değil ülkemizin kültürel zenginliği bakımından da büyük öneme haiz olan Osmanlı Kültür Mirasımız projesi başarı ile sonuçlandırıldı. Osmanlının özellikle son dönemlerinde kaleme alınmış ancak latinize edilmemiş durumdaki birbirinden kıymetli eserlerin günümüz Türkçesine kazandırılmasını içeren bu proje, farklı üniversitelerden araştırmacıların sadeleştiren veya editör olarak katılımı ile büyük bir kültürel zenginliği ülkemize sundu.

Yapılan güzel işlerin, örnek alındığı ve farklı kadrolarca da yapılmaya başlandığı gerçeğini SAMER Yayınları olarak bizzat müşahede ediyoruz. Yayınevimiz, ülkemizde bir ilk olarak kurulmuştu ve o gün İslâmî ilimler alanında sadece e-kitap yayımı yapan bir başka yayınevi bulunmuyordu. Geldiğimiz noktada SAMER Yayınları örnekliği ile farklı kuruluşlardan da benzer adımlar geldi. Bu memnuniyet verici gelişme karşısında yayınevimiz, ilim dünyamıza sunulan katkılara sebep olmanın da mutluluğunu yaşıyor. Bu alanda ilkliğimizin yanında bir üniversite bünyesinde olmamız bakımından hâlihazırda tek örneğiz. SAMER Yayınlarının farklı üniversitelerde açılacak benzer yayınevlerine de öncülük etmesi ve İslâmî ilimler alanında açık erişimli yayın yapan nice örneklerinin hayata geçmesi hedefimize bir adım daha yaklaşmamızı sağlayacaktır.

SAMER Yayınları, her ne kadar bir Anadolu üniversitesine bağlı olsa da başardıkları ve yayınlarının ulusal çapta okur kitlesine ulaşması ile ülkenin en tanınır yayınevlerinden biri haline gelmiş durumda. Yeni hedefimiz ise çok uzak olmayan bir gelecekte uluslararası yayınevi olma müjdesini vermek, böylelikle yerelden kalkıp uluslararası sahaya uzanan bir marka olmak. Kısa süredeki başarısı, yayınevimizin bu noktaya geleceğine dair beklentilerimizi güçlü kılıyor. 
16/10/2021

Feyza Betül Köse
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.