Bir Hatıra

03.07.2022
A+
A-
Bir Hatıra

Hz. Peygamber’e duyulan muhabbet, onun hayatına yönelen merak pek çok insanı değişik durumların ve sürprizlerin içerisine çekmiştir. Üniversite yılları içerisinde en fazla zorlandığım derslerden biri, İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi olmuştu. Hoca bana mı takmıştı yoksa ben mi olayı tam anlayamamıştım orasını henüz çözemedim. Fakat sınavların bitiminden sonra ders kitabını ortadan ikiye ayırıp geri dönüşüme yollamıştım ki burasını çok net hatırlıyorum. Bu benim hayatımda bile isteye zarar verdiğim ilk ve tek kitap olmuştu.

Aradan yıllar geçti. Ben mezun oldum, yüksek lisans tezine başladım… Kader gerçekten karşımıza neler çıkarıyor hiç farkında olmuyoruz. İSAM sıralarında tezimle uğraşırken dinlemek için tezime ara verdiğim bir zamanda sürekli ismini duyduğum fakat bir türlü görme şerefine sahip olamadığım kitaplara bir göz atayım dedim. Öncelikle W. Montgomery Watt’ın Hz. Peygamber’e dair yazmış olduğu kitaplara bir bakayım dedim ve baktığım gibi de heyecanlandım. Zira kitap bilgileri kısmında baskı yılının çok yeni olduğu yazıyordu. Tarayıcıdan ufak bir tarama yapınca gerçekten de kitapların uzun bir aradan sonra yeniden basıldığını ve yayınevinin bulunduğum yere çok yakın olduğunu fark ettim.

Soluğu bahçede aldım ve yayınevini aradım. Telefonu açan kişi öğle arasında olduklarını, ara bitince tekrar aramamı söyledi ve telefonu kapattı. Sabırsızdım ve yerimde duramıyordum ara biter bitmez tekrar aradım. Telefonu yine aynı kişi açtı. Henüz gelen olmamıştı ancak bana sen gel, burada bekle demişti. Hemen binanın arkasına dolanarak KURAMER’in kapısını çaldım. Kapıyı yaşlı bir amca açtı, beni içeri buyur etti. İçeri geçtim fakat gelen giden yoktu, nur yüzlü ihtiyar kimsin, ne iş yaparsın gibi sorularla konuyu açtı ve kendini tanıttı. Hayatın garip bir cilvesi mi dersiniz tevafukun iğne deliği mi bilmem. Karşımda duran kişi lisans yıllarımda kitabını yırttığım Mustafa Çağrıcı hocaydı. Hocanın adını biliyordum ancak simasına bakmak hiç aklıma gelmemişti. Şok olmuş garip bir ruh haline bürünmüştüm. Uzun bir hoş beşten sonra yerinden kalktığı gibi içerisinde W. Montgomery Watt’ın Hz. Peygamber’e dair yazmış olduğu iki kitap dâhil bir kucak dolusu kitapla içeri girdi ve elindekileri bana uzatarak bunlar senin dedi. Muhammed Medine’de kitabını bulamadığını söyleyip kendi kitaplığından o eksiği de tamamlayarak beni yolcu etti. Ben elimdeki kitaplarla İSAM’ın yolunu tutarken nasıl bir duyguda olduğumu hala tam olarak idrak edemiyordum.

Evet, Hz. Ebû Bekr’in dediği gibi Hz. Peygamber vefat etmiştir. Fakat hayatımıza yön vermeye devam etmediğini kim iddia edebilir?

03/07/2022

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.