Biz Kimiz ?

Siyer Araştırmaları, Prof. Dr. Şaban Öz ve Doç. Dr. Feyza Betül Köse tarafından Siyer alanında çeşitli projeler gerçekleştirmek üzere 2017 yılında oluşturulan bir platformdur. Siyer Araştırmalarının tüm çabası, Hz. Peygamberi doğru anlamak ve anlatmak yolunda üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeye yöneliktir.

Siyer Araştırmaları, yayın, eğitim, ilmî toplantı gibi çeşitli alanlarda uzman akademisyenlerle işbirliği yaparak ülkemizin Siyer birikimine katkıda bulunmayı, geleceğin Siyer akademisyenlerini yetiştirmeyi, Siyer’e yönelik son yıllarda artış gösteren teveccühü doğru bir şekilde yönlendirerek art niyetli oluşumların istismarlarının önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Siyer Araştırmaları, 19/11/2018 Türkiye’nin bir üniversiteye bağlı ilk ve halihazırda tek Siyer Araştırmaları merkezi olan KSÜ Siyer-i Nebi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşuna öncülük etmiştir. Kısa adı SAMER olan merkez, 2019 yılında SAMER Yayınlarını, 2020 yılı Ocak ayında Akademik Siyer Dergisi‘ni hayata geçirmiştir. Ayrıca çeşitli ilmî kurslar, akademik toplantılar düzenlemekte olan SAMER, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Siyer Araştırmalarının; Siyer Çalıştayları, Siyer Tez Değerlendirme Toplantıları, İlkokullar İçin Siyer, Ortaokul Öğrencileri İçin Siyer gibi tamamlanan projelerinin yanı sıra Siyer İnşa, Siyer Okumaları, Gençler İçin Siyer, Türkiye Siyer Kitaplığı, 11 Ocak Dünya Affetme Günü gibi projeleri devam etmektedir. Siyer Evi, Siyer Köyü, Halk İçin Siyer projeleri de önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projelerinden bazılarıdır. 

Siyer Araştırmaları devam eden projelerini ilgili paydaşlarının desteği ile yürütmekte olup, planlanan çalışmalar için ise sponsor ve proje paydaşı arayışını sürdürmektedir.