Doç. Dr. Feyza Betül Köse’nin yeni çalışması Harun Reşîd yayımlandı.

27.11.2022
587
A+
A-
Doç. Dr. Feyza Betül Köse’nin yeni çalışması Harun Reşîd yayımlandı.

Abbasi Halifelerinden Harun Reşîd’in biyografisi ve dönemini ele alan Harun Reşîd adlı eser, Doç. Dr. Feyza Betül Köse’nin kaleminden okurları ile buluştu. Önderlerimiz serisi kapsamında yayımlanan kitap, Abbasi Devleti’nin en parlak döneminin yaşadığı yıllara ışık tutuyor.

Kitabın İçindekiler kısmı şöyle:

Takdim 
Ön Söz 
1. Dönemi 
2. Soyu ve Ailesi 
3. Eğitimi 
4. İktidarı Öncesi Yaşamı 
5. İktidarı/Yönetimi 
6. İç Siyasî Olaylar 
6.1. Çeşitli İsyanlar 
6.1.1. Doğu Bölgesi İsyanları
6.1.2. Mısır ve Kuzey Afrika İsyanları 
6.1.3. Yemen İsyanı
6.1.4. Haricî İsyanları 
6.2. Alioğulları ile İlişkiler
6.3. Bermekîler Meselesi 
6.4. Veliaht Tayini
6.5. Zındıklar Meselesi 
7. Dış Siyasî Olaylar 
8. Döneminin İlmî Ortamı 
9. Döneminin Kültür, Sanat ve Mimarisi 
10. Döneminin Sosyal Yapısı
11. Döneminin Ekonomik Yapısı
12. Eş ve Çocukları 
13. Vefatı
14. Kişiliği 
Sonuç 
Kaynakça 

Kitabın arka kapak yazısı:

Harun Reşîd, İslâm tarihi boyunca iktidara gelen isimler arasında kapasitesi, donanımı, siyaset becerisi ile müstesna bir yere sahiptir. Abbasi Devleti’nin en parlak yıllarını, kendisinin iktidarında yaşamış olması, Halife’nin bu yönlerine çok şey borçludur. Yalnız iç ve dış siyasette değil, ilim ve sanatta da Harun dönemi zirveye ulaşmıştır. Abbasi hazinesinin gücü ve refahın tabana yayılması, Harun Reşîd’in başarılı bir devlet adamı olmasının diğer tezahürleridir.

Harun dönemi, Abbasîlerin zirvesi olarak görülmüş ve “arus/düğün günleri” şeklinde nitelendirilmiştir. Bu da Halife’yi, sadece tarih değil, belki ondan daha yoğun olarak edebi literatürün önemli bir figürü haline getirmiştir. Harun Reşîd, pek çok zihin tarafından Bin Bir Gece Masallarının fantastik kahramanı olarak bilinmekte, özellikle kimi Batı kökenli çalışmalarda mitik bir şahsiyet olarak yansıtılmaktadır. Halife, bazı Müslüman çevreler tarafından ideolojik ve mezhebi etkenlerle karalanmakta böylelikle iki uç algı arasında hakikatten uzak bir portreyle gidip gelmektedir. Kendisinin meşhur bir isim, döneminin ise Abbasilerin en müreffeh zaman dilimi olması, hem şahsiyeti hem dönemi ile alakalı aslı olmayan, tahminlere dayalı, zenginlik ve şaşaa üzerine kurgulanmış haberlerin üretilmesine yol açmıştır.

Bu kitap, Harun Reşîd’in biyografisini klasik İslâm tarihi kaynaklarını temel alarak ve bilimsel yol takip ederek ortaya koymaya ve kendisinin gerçek tarihî kimliğini gözler önüne sermeye çalışmaktadır.

Siyer Araştırmaları
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.