Eğlence Kültürü -Hz. Peygamber Dönemi- yayımlandı

16.12.2021
703
A+
A-
Eğlence Kültürü -Hz. Peygamber Dönemi- yayımlandı

İlk kitabının yayımlanmasının üzerinden beş yıl geçen Türkiye Siyer Kitaplığı, Mustafa İyidoğan’ın kaleme aldığı Eğlence Kültürü -Hz. Peygamber Dönemi- ile yoluna devam ediyor. Resulullah dönemi Müslüman Arap toplumunun eğlence hayatına ışık tutan çalışma, okurlarına zengin bir içerik sunuyor. 

Yazar İyidoğan, Eğlence Kültürü’nü şöyle tanıtıyor:

“Çölün getirmiş olduğu zor yaşam koşulları çerçevesinde sürekli hayatta kalabilme, günlük gıda temini gibi çeşitli etkenler sebebiyle rakipleriyle mücadele etmek durumunda kalan insanlar, bu sebeplerle katı, acımasız ve merhametsiz olarak vasıflandırılarak, medeniyet ile bağlantılarının olmadığı öne sürülmüştür. Ancak onların günlük hayatlarında ortaya koydukları bu mücadeleler anlatılırken, olay ve olgulara ya çok yönlü bakılmamış ya da tarih anlatısı bizi bu şekilde bakmaya mecbur bırakmıştır. Uzun asırlar boyunca siyasî tarih ağırlıklı bir anlayış hâkim olduğu için bu anlayış tek başına olayların arka planını sunmak, hakikati tam olarak açıklayabilmekten uzak olmuştur. Dolayısıyla tarihî verileri tam olarak açıklayıp kavrayabilmek için siyasî olduğu kadar dinî, sosyal, ekonomik, kültürel vb. farklı etkenlere ihtiyaç duyulması zorunlu bir hale gelmiştir. İslâm’ın tam olarak anlaşılıp Allah’ın insanlara gönderdiği mesajların idrak edilerek hayata tatbik edilebilmesi için İslâm dininin gönderilmiş olduğu coğrafyanın bütün boyutlarıyla öğrenilmesi gerekmektedir.
İşte bu çalışmada Hz. Peygamber döneminde Arabistan ve Hicaz bölgesindeki insanı ve toplumu daha iyi anlayabilmek adına eğlence dünyasına ışık tutmak hedeflenmiştir.”

Siyer Araştırmaları
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.