İslâmî İlimlerde Siyer Paneli’yle, Siyer Araştırmaları Öğrenci Topluluğunun açılışını gerçekleştirdik

07.12.2018
A+
A-
İslâmî İlimlerde Siyer Paneli’yle, Siyer Araştırmaları Öğrenci Topluluğunun açılışını gerçekleştirdik

KSÜ Siyer Araştırmaları Öğrenci Topluluğu, açılışını yedi Anabilim Dalı Başkanının katılımıyla düzenlediği İslâmî İlimlerde Siyer Paneliyle yaptı. Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu’ndaki panel Öğr. Gör. Abdusamet Söyler’in Kurʼân-ı Kerîm tilavetiyle başladı. İlk sözü alan Topluluk başkanı Şüheda Sena Değirmen, resmi açılışın uzun süre öncesinden başlayarak yaptıkları Siyer çalışmaları ve topluluğun projeleri hakkında bilgi verdi.  Topluluk danışmanı Dr. Feyza Betül Köse ise Siyer Araştırmaları Öğrenci Topluluğunun açılışına neden gereksinim duyulduğu, topluluğun hedefleri ve faaliyet alanları konularına değindiği bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Selamlama konuşmalarının ardından program, Prof. Dr. Zekeriya Pak’ın moderatörlüğünde icra edildi. Pak aynı zamanda Tefsir ilminde Siyer’in yerine dair bilgi sundu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Arap Dili ve Belagatı ABD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan, Hadis ABD Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Evgin, İslam Hukuku ABD Başkanı Prof. Dr. Nuri Kahveci, Kelam ABD Başkanı Prof. Dr. Abdulhamit Sinanoğlu ve Din Sosyolojisi ABD Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur kendi bilim dalları ile Siyer arasındaki karşılıklı ilişkiler hakkında bilgi verdiler. Siyer-i Nebi ve İslam Tarihi ABD Başkanı Prof. Dr. Şaban Öz ise Bir İlim Dalı Olarak Siyer konusu üzerinde durdu.

İslâmî İlimlerde Siyer panellerinin ikincisi diğer bilim dalları ile Siyer ilişkilerinin ele alınacağı yeni bir programla ilerleyen günlerde devam edecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07/12/2018

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.