Kahramanmaraşlılar Geçmişten Günümüze Hz. Peygamber Algıları Panelinde buluştu

20.01.2018
A+
A-
Kahramanmaraşlılar Geçmişten Günümüze Hz. Peygamber Algıları Panelinde buluştu

Siyer Araştırmalarının düzenlediği Geçmişten Günümüze Peygamber Algıları Paneli Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesinin ev sahipliğinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

Panelde Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Apak, “Hz. Peygamber’i Doğru Anlama Metodolojisi”; İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Demircan, “Geçmişten Günümüze Peygamber Algılarının Tarihî Kökenleri” başlıklı konuşmalarını yaptılar.

Toplantının moderatörlüğünü üstlenen, KSÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şaban Öz, yaptığı açılış konuşmasında her bir sahabenin farklı bir Hz. Peygamber algısına sahip olduğunu ancak birbirleri ile bu algı nerdeniyle hiçbir zaman çatışmadıklarını söyledi. Prof. Dr. Adnan Demircan hadis rivayetlerinin doğrudan Hz. Peygamberle eşleştirilmesinin yanlışlığını anlattığı konuşmasında sahabe ve bizim Hz. Peygamber algılarımızın farklılıkları üzerinde durdu. Panelin ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Adem Apak ise modern dönemde cemaatlerin Siyer’e seçmeci yaklaşarak kendi dünya görüşlerine uygun Hz. Peygamber modeli ürettiklerini ve bunun dışındaki algıları ötekileştirdiklerini  belirtti.

Dinleyicileri sorularının panelistler tarafından cevaplanmasının ardından toplantıya son verildi.

Paneli izlemek için tıklayınız…

23 Ekim 2017

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. suheda_sena dedi ki:

    Bizler için son derece faydalı, unutamayacağımız bir program olmuştu. İnşallah böyle güzel programların sayısı artar, bizler de istifade ederiz.