Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı vefat etti

30.07.2023
A+
A-
Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı vefat etti

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi, İslam tarihi alanının değerli ismi Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı, geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti.

Prof. Dr. Küçükaşcı 1964 yılında Konya’da doğdu. 1990’da İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1991’de Marmara Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atandı. 1993 yılında “Emevîler Döneminde Medine” adlı teziyle yüksek lisansını, 1999’da “Cahiliye’den Emevîler’in Sonuna Kadar Haremeyn” adlı tezle doktorasını tamamladı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 2007’de doçent, 2013 yılında profesörlük unvanlarını alan Küçükaşcı, Bir dönem İstanbul Türbeler Müzesi Müdürü olarak görev yaptı. Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, 2016-2019 yıları arasında Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı vazifesini üstlendi. 

Erken dönem İslam Tarihi ve medeniyeti, Orta Çağ’da şehir, Arap kaynaklarında Türk imajı ve Haremeyn tarihi üzerine çok sayıda çalışması bulunan  merhum Küçükaşcı, son olarak Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı’nda çalışmalarına devam ediyordu.

Siyer Araştırmaları Topluluğu olarak Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı’ya Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve akademik camiaya baş sağlığı diliyoruz.

30.07.2023

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.