Prof. Dr. Şaban Öz ve Dr. Feyza Betül Köse Tüm Yönleriyle Hz. Peygamber ve Ahlakı Sempozyumu’na katıldılar

17.11.2018
1.193
A+
A-
Prof. Dr. Şaban Öz ve Dr. Feyza Betül Köse Tüm Yönleriyle Hz. Peygamber ve Ahlakı Sempozyumu’na katıldılar

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Kocaeli Müftülüğü, İzmit Belediyesi ve Ensar Vakfı tarafından 16-17 Kasım’da Kocaeli’de düzenlenen Tüm Yönleriyle Hz. Peygamber ve Ahlakı Sempozyumu çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımı ile icra edildi.

Siyer Araştırmaları Topluluğundan Prof. Dr. Şaban Öz, İlk Dönem İslam Siyasi Tarihinde Nebevi Ahlak Modelliği, Dr. Feyza Betül Köse de Hicri Birinci Asır Sosyal Hayatında Nebevi Ahlak Tezahürleri başlıklı tebliğleriyle sempozyuma iştirak ettiler.

Prof. Dr. Öz, Hz. Peygamber’in gerek Mekke’de bir muhalif olarak gerekse Medine’de yönetimi elinde bulundururken ortaya koyduğu siyasi ahlak prensiplerinin kendisinden sonra özellikle de Emeviler döneminde devam ettirilemediğini belirterek, müslümanların bu konuda kötü bir sınav verdiklerini örnekleriyle ortaya koydu.

Dr. Feyza Betül Köse ise, siyasi kırılmaların menfi etkilerinin Müslümanların toplumsal hayatına aynı şekliyle yansımadığını, Hicri ilk asır İslam toplumunda aile, ticaret, çalışma, savaş, paylaşma gibi çeşitli alanlarda  Hz. Peygamber’in ahlaki modelliğine uygun davranışların sergilendiğini örneklerle açıkladı. 

Sempozyum tebliğlerinin 2019 yılı içerisinde yayımlanması bekleniyor.

18/11/2018

Siyer Araştırmaları
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.