Sebepsiz Sevmek

20.05.2018
1.626
A+
A-
Sebepsiz Sevmek

     Ebû İdrîs el-Havlânî, Şam mescidine girdi. İnsanlar ön dişleri parlayan, gözleri sürmeli, cildi pürüzsüz güzellikte yakışıklı genç bir adamın etrafında halka olmuşlardı. Onun etrafında halka olmuş olan insanlar yaşlı olduğu halde bu genç adamın anlattıklarını dinliyorlardı. Bir konuda görüş ayrılığına düştükleri zaman konuyu ona soruyorlar ve onun görüşünü alıyorlardı.

       Ebû İdrîs ertesi gün öğle sıcağında çıkıp onu görmek için yeniden mescide gitti. Mescide vardığında dünkü genç adamın kendisinden daha önce oraya geldiğini ve namaz kıldığını gördü. Gencin namazını bitirmesini bekledi. Sonra karşısında durarak selam verip “Allah’a yemin olsun ki, ben seni Allah için seviyorum” dedi. O “Allah” dedi. Ebû İdrîs de “Allah” dedi. O tekrar “Allah” dedi. Ebû İdrîs de “Allah” dedi. Sonra genç adam sert bir şekilde Ebû İdrîs’in gömleğinden tuttu. Onu kendine doğru çekti ve “Sana müjdeler olsun! Resulullah bana vaktiyle şöyle dedi; “Allahu Teâla buyurdu ki; ‘Benim rızam için birbirlerini sevenlere, benim rızam için karşılıklı oturup sohbet edenlere, benim rızam için birbirlerine hediye verenlere ve benim rızam için birbirlerini ziyaret edenlere rahmetim vacip oldu.” Bu genç adamın kim olduğunu sordular. O Mu’az b. Cebel’di.

       Mu’az b. Cebel, yüz ve ahlak güzelliğini Allah’ın kendinde birleştirdiği nadir insanlardandı. İnsanların yaptıkları hatayı veya söyledikleri bir şeyi düzeltirken müsamahalı davranır, kızdığı halde bunu en güzel ve yumuşak şekilde ifade ederdi. Zira Resulullah onu Yemen’e gönderirken “İnsanlara karşı muamelen güzel olsun” tembihinde bulunmuştu. Onun ardından Yemenlilere gönderdiği mektubunda; “Ben ehlimden hayırlı olan birini, onların en bilgilisini ve dindarını size gönderdim” demişti. Resulullah’a göre ümmetinden haram ve helali en iyi bilen kimse olan Mu’az b. Cebel, bu ilmini edebiyle de süslemiş, Müslüman olduktan sonra sağ tarafına asla tükürmediğini söylemiştir.

       Amvâs vebasında iki hanımını ve iki oğlunu kaybeden Mu’az b. Cebel de vebaya yakalandı. Vebanın etkisini en çok boğazında hisseden sahabî, “Ya Rabbi! Sen beni boğuyorsun. Fakat biliyorsun ki, ben seni seviyorum” diye sayıklayarak vefat etti.

20/05/2018

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.