Siyer Köyü

Sayısı yüze ulaşan İlahiyat ve İslamî ilimler fakülteleri öğrencilerini yaz tatillerinde bir araya getirerek onlara Siyer eğitimi için gerekli bilgi ve donanımı sağlamak amacıyla hazırlanan bu proje, yerleşim yerleri dışında kurulacak ve “Siyer Köyü” olarak isimlendirilecek bir komplekste uzman akademisyenler ile öğrencileri buluşturacak şekilde planlandı. 

Burada öğrencilere Arapça, Siyer kaynakları, Siyer usulü, Siyer içeriği, Siyer ve ilimler gibi alanlarda Siyer, Hadis ve Tefsir akademisyenleri tarafından verilecek yoğunlaştırılmış eğitimle ciddi bir alt yapı kazandırılmaya çalışılacaktır. 

Siyer Köyü’nün bir başka hizmet alanı da yaz eğitimi dışındaki dönemlerde Siyer akademisyenlerinin koordinasyon  toplantılarını düzenleyecekleri, Siyer kongre ve sempozyumlarının yapılacağı bir merkez olması.

Bir Siyer Enstitüsü’ne de ev sahipliği yapması planlanan Siyer Köyü’nde böylelikle Siyer araştırmaları da yürütülebilecek.

Hayata geçirilebilmesi için ciddi maddi desteğe ihtiyaç bulunan bu projenin, gerçekleştirilmesi durumunda ülkemizde Hz. Peygamber’in doğru anlaşılması ve anlatılmasına büyük katkı sağlanacağı şüphesizdir.