UA-113875625-1

Türkiye Siyer Kitaplığı

Türkiye Siyer Kitaplığı, ülkemizde son dönemde Siyer’e ilgi ve alakanın arttığı bir ortamda alana dair sağlam bilgi zeminini hem akademik hem de genel okuyucu kitlesini göz önünde bulundurarak sahih ve doğru usulle sağlamak hedefiyle tasarlandı.

Proje paydaşı Endülüs Yayınları olan toplam 100 kitaplık bu proje,  içeriğindeki başlıklara ait malumat hakkında derli toplu bilgilendirmede bulunmayı, okuyucu ve araştırmacılar için bu bilgilerin ulaşılabilir olmasını amaçlamaktadır.

Büyük kısmı daha önce yayımlanmamış çalışmalardan oluşacak bu proje sayesinde, içerik ve usûl yönünden Siyer’e ait geniş yelpazedeki konuların uzman akademisyenler tarafından sunulmasıyla birlikte ülkemizdeki Siyer literatürüne ve birikimine önemli katkıda bulunulacaktır.

İslâm Öncesi Arap tarihinden başlayarak, Hz. Peygamber’in vefatına kadar geçen süreye ilişkin olarak yapılan gerek içerik gerek disiplin açısından Siyer’e dair çalışmalar projenin kapsamını oluşturmaktadır. Bu çerçevede; Akademik, Çeviri, Popüler, Biyografi, Edebiyat, Usûl, İnşa gibi alt başlıklar halinde farklı çalışmalar, tezler, çeviriler yayımlanacaktır.

Türkiye Siyer Kitaplığı projesi; “Siyer/Klasik, Siyer/Akademik, Siyer/Biyografi, Siyer/Makale, Siyer/Çeviri, Siyer, Siyer/İnşa” alt başlıklarında olmak üzere araştırma, telif, sadeleştirme, çeviri, yeniden inşâ olmak üzere Türkçe ve Arapça olmak üzere farklı dillerde de yayım yapacaktır.

Yayımlanan kitaplar için tıklayınız…