V. Siyer Çalıştayı başladı

09.02.2018
1.250
A+
A-
V. Siyer Çalıştayı başladı

Prof. Dr. Adnan Demircan ve Doç. Dr. Şaban Öz tarafından projelendirilen Siyer Çalıştaylarının beşinci ve son çalıştayı Siyer Vakfı’nın ev sahipliğinde Darıca’da başladı. Çeşitli üniversitelerden çok sayıda Siyer uzmanı akademisyenin ve bağımsız araştırmacıların katıldığı V. Siyer Çalıştayı, Diyanet Teşkilatı ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Siyer Öğretimi Problemleri ve Çözüm Önerileri  başlığını taşıyor.

İlk günde düzenlenen sabah oturumunda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Hanefi Palabıyık, “Kur’ân Kurslarında Okutulan Kitaplarda Siyer Öğretimi” adlı tebliğini sundu. Sunumun ardından müzakerelere geçildi. Üç saati aşkın bir sürede tamamlanan oturumdan sonra  oturumlara ara verildi. Öğleden sonraki oturumda KSÜ İlahiyat Fakültesinden Arş. Gör. Asım Sarıkaya “Diyanet Hutbelerinde Siyer Öğretimi” başlıklı tebliğini sundu. Müzakerelerden sonra ilk günkü oturumlar tamamlanmış oldu.

Çalıştayın ikinci gününde ise, sabah Siyer Vakfı’ndan Muhammed Emin Yıldırım, “Vakıf ve Derneklerde Siyer Öğretimi”; öğleden sonra ise KSÜ İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Abdülkadir Evgin, “Cemaat ve Tarikatlarda Siyer Öğretimi” adlı tebliğlerini sunacaklar.

Çalıştayın son günü olan Cumartesi ise Kapanış Oturumu gerçekleştirilecek. Türkiye’de Siyer Öğretimi Sorunları Ve Çözümleri üst başlıklı Siyer Çalıştaylarının sona ermesi nedeniyle hem V. Siyer Çalıştayının hem de bugüne kadar düzenlenen tüm çalıştayların genel değerlendirmesinin yapılması beklendiği bu oturum ile program sona erecek.

09/02/2018

Siyer Araştırmaları
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.