Yahudiler Cehennemde Ne Kadar Kalacak?

19.05.2018
A+
A-
Yahudiler Cehennemde Ne Kadar Kalacak?

     Yahudiler, Hz. Peygamber’e gelerek cennet ve cehennemle ilgili ayrıntılı bilgiler sormuşlardı. Bunun yanında kendilerinin seçilmiş millet olduğunu, Tanrı’nın sevdiği kullar olduklarını, bu sebeple de cehennemde kalacakları zamanın sayılı günlerden ibaret olacağını belirtmişlerdir.

     Yahudilerin bu görüşlerinin dayanağına bakacak olursak, kutsal kitapları olan Tanah ve özellikle Tanah’ın içinde yer alan Tevrat, ahiret konusunda açık ve detaylı bilgi vermemekte, sadece bazı atıflarda bulunmaktadır. Ahiret inancı ile ilgili açıklamaların ve ayrıntıların, MÖ 586 yılı Babil sürgününden sonra yapıldığı tahmin edilmektedir. Ancak yorumlar ile yapılan açıklamaları, kutsal kitapta yer almadığı gerekçesiyle Yahudi grupların hepsi kabul etmemiş, ruhun da beden gibi ölümlü olduğunu ve ölüm sonrası hayatın olmadığını savunan olmuştur.

     Ahirete inananlar arasında ise yeniden dirilme ve ölümden sonra özellikle cehennemde kalma süresinin ne kadar olacağı, ahiret hayatının sadece İsrail için mi yoksa bütün insanlık için mi var olduğu konusunda Kutsal Kitap’ta açık bilgi verilmediğinden farklı yorumlar yapılmıştır.

     Ahirete inanan Yahudilere göre cehennemde (gehinnom) kalacakları süre sınırlıdır. Dünya hayatındaki her bin yılın ahirette bir güne denk geleceği, dünya hayatı yedi bin yıl süreceği için ahiret hayatında da kişinin günahına göre en fazla yedi gün cehennemde kalacağı şeklindedir. Dünya hayatını altı bin yıl kabul edenler de aynı mantıkla hareket eder. Yahudiler için haftanın en kutsal günü olan Şabat gününe (Cumartesi, yedinci gün) denk gelen zamanlarda cehennemde azap uygulanmayacaktır. Başka bir görüşe göre cehennemde, çölde buzağıya  taptıkları gün kadar kalacaklarıdır. Yaygın inanış ise günahkar Yahudiler cehennemde en fazla on iki ay kalacaklarıdır.

Yahudilikte seçilmişlik önemli bir yer tuttuğundan, kendileri için olan uygulamalar diğer milletlerle aynı değildir. Diğer milletlerden olanlar öldükten sonra dirilmeyecek ve hesaba çekilmeyecek, ölümle birlikte yok olacaklar veya aralarından sadece kötü olanlar cehennemde azap çekecektir. Yahudi öğretisini reddedenlerin, ebedi azaba uğrayacağı görüşünü benimseyenler de varıdır. Bir diğer yorum ise, başka milletlerden olanlar da cehennemde on iki ay kalacak sonrasında ise yok olacaktır.

     Belirli bir süre cehennem hayatı yaşayarak günahlarının bedelini ödeyen Yahudiler daha sonra ebedi olarak Aden Bahçesi (gan Eden) dedikleri cennet hayatına geçeceklerdir. Zira sadece kendilerinin cennete gireceklerine inanıyorlardı (başka gruplarda ve dönemlerde farklı yorumlar da yapılmıştır). Yahudilerin cehennem azabı konusundaki bu sayılı gün inançlarının Resulullah döneminde Medine’deki Yahudiler arasında da var olduğu görülmektedir. Onlar hem bu dünya da hem de ahirette ayrıcalıklı olan durumlarının devam edeceğini düşünmektedirler. Ancak Yahudilerin bu iddialarına karşılık Allah tarafından ayet gönderilmiştir. Hz. Peygamber ayeti onlara söyleyerek onların bu seçilmişlik düşüncelerine şöyle cevap vermiştir:

     “Bir de dediler ki: “Bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır.” Sen onlara de ki: “siz bunun için Allah’tan söz mü aldınız? –Eğer böyle ise, Allah verdiği sözden dönmez-. Yoksa Allah’a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?” Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır”.” (Bakara (2)/80-81)

19/05/2018

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.