Yeni bir ölçme değerlendirme teklifi

20.01.2018
A+
A-
Yeni bir ölçme değerlendirme teklifi

İlahiyat, İslami İlimler ve Din bilimleri fakültelerinde öğrencilerin derslerdeki kazanımlarını ölçme ve değerlendirmede kullanılacak yeni bir teknik geliştirilerek kamuoyu ile paylaşıldı. Doç. Dr. Şaban Öz’ün geliştirdiği bu yöntem, öğrenciye güvene dayanıyor ve hazırlık sınıfı ve Kur’an-ı Kerim dersi hariç tüm sınıf düzeylerindeki derslerin final ve bütünleme sınavlarını kapsıyor.

Yöntemin ayrıntıları Doç. Dr. Öz tarafından şu şekilde açıklandı:

Teklifin Uygulama Kitlesi: Tüm İlahiyat, İslamî İlimler, Din Bilimler vb Fakültelerdir.

Teklifin Uygulama Sınıf, ders ve sınavları: Hazırlık sınıflar hariç bütün sınıflar. Kur’ân’ı Kerîm hariç bütün sınavlar. Vize sınavları hariç final ve bütünlemeler.

Mevcut Durum: Klasik ve Test yapılmaktadır. Her iki sınav türü de son derece sorunludur ve öğrencilerin temel bilgi veya biliş düzeyini ölçmediği gibi öğrenciler sadece özetin özeti çıkartılmış notlar veya önceki yıllarda çıkmış sorular özelinde çalışmakta, stres haricinde hiçbir kazanımı olmayan daha çok Batı kökenli ölçme ve değerlendirmelerdir.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmenin İçeriği: Her öğrenci her derste bütün bir dönem boyunca 5 kitap okur. Final ve bütünleme sınavında; her kitap (x10/veya x15 puan’dan) belli bir puan değeri verilir. Devam her hafta (+-20 puandan) değerlendirilir. Kalan puan için de genel bir soru sorulur.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmenin Hedefi: Öğrencinin dersi derste öğrenip, üzerine ilgili dersle ilgili 5 kitap okumuş olur ki; bir derste bir dönem hocayı dinleyip beş kitap okuyan bir öğrenci fazlasıyla geçmeyi hak etmiştir.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmenin Uygulanması: KSÜ İlahiyat Fakültesinde uygulandı. Hedeflenen başarı oranı: %97-98 oranında.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmeden memnuniyet oranı: %100.

Teklif edilen Ölçme Değerlendirmenin Uygulama temeli: Kul hakkına olan inanç ve öğrenciye olan güven.

Teklif edilen ölçme değerlendirmenin zaafı: İnsan olmaktan mütevellit 2-3 kişinin yalan beyan verme ihtimali. Ancak 2-3 kişi yalan beyanda bulunacak diye neden geriye kalanlar heder ediliyor? O iki üç kişi de zaten diğer sistemde yine meşru olmayan yollara başvurmaktadır.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmenin Dönüt için süresi: 3 Dönem (seçmeli ve zorunlu dersler ve farklı sınıflar olmak üzere) denendi.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmenin Adı: Öz Değerlendirme. Buradaki öz soyadım olmakla birlikte daha çok öğrencinin kendi özünü değerlendirmesini ifade ettiği için kullanılmıştır.

Teklif Edilen Ölçme Değerlendirmenin Faydaları: 
1. Sınav stresi bitecek. 
2. Öğrenci kendisine güvenilen bir sistemde yetişecek. 
3. Öğrenci ciddi bir alt yapıya sahip olacak. 
4. Test klasik gibi asla ölçme değerlendirme barındırmayan sistem yerine daha sağlam, gerçekçi ve bize ait bir ölçme değerlendirme olacak. 
5. Sadece finali kapsayacağı için vizede klasik sınav sisteminde (şayet faydası varsa) devam edecek. 
6. Öğrenci bir dönemde en az 40’tan fazla kitap okuyacak. Mezun oluncaya kadar okuyacağı kitabı düşünün.

Teklif Edilen Ölçme ve Değerlendirme Uygulanma İhtimali: Buna karar verecek olan saygıdeğer hocalarımız ve sevgili öğrencilerimizdir.

Üç yıldır bu yöntemi KSÜ İlahiyat Fakültesinde uyguladığını ve geri dönütlerden oldukça memnun kaldığını belirten Öz, açıklamasını öğrenci ve hocalara bir de tavsiye ile tamamladı: 

“Bütün hocalarımıza çağrım; öğrenclierinize güveniniz. Bütün öğrencilerimize çağrım; hocalarınızın güvenini ve arkadaşınızın hakkını yemeyiniz.”

26/12/2017

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fatma_demirci dedi ki:

    Muazzam bir yöntem. Umarım bütün hocalarımız feyzalır 🙂