Büyük İslâm âlimi Fuat Sezgin vefat etti

30.06.2018
A+
A-
Büyük İslâm âlimi Fuat Sezgin vefat etti

Çağdaş büyük İslâm âlimi Prof. Dr. Fuat Sezgin, bu sabah vefat etti. Sezgin Hoca, gerçekleştirdiği eşsiz çalışmalarla alanı olan İslâm Bilim Tarihi’nin araştırmacı ve müverrihi olmasının yanı sıra bu tarihin bir fâili ve yön vereni oldu. 

Mükteşifu’l-Kenzi’l-Mefkûd/Yitik Hazinenin Kâşifi olarak isimlendirilen, XXI. yüzyıl İslâm âlimlerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yıllık ömrü boyunca sayılamayacak kadar çok kıymetli eserler arkasında bıraktı. Ömrünü İslâm Bilim Tarihi’ne adamış olan Sezgin’in, Türkiye’de 1954 yılında dönemin kısıtlı imkânlarıyla kaleme aldığı ve ilk çalışmalarından olan Buhâri’nin Kaynakları isimli eseri alanında hâlâ aşılamadı.

1961’den itibaren çalışmalarını Almanya’da Frankfurt Üniversitesinde sürdürmüş olan Sezgin tahkik, tercüme, kitap ve makalelerinin yanı sıra Arap-İslâm Bilim Tarihi çalışması olan ve GAS şeklindeki kısaltılma adıyla tanınan Geschichte des Arabischen Schrifttums isimli XVII ciltlik devasa eserini 40 yıl boyunca devam eden gayretiyle tek başına kaleme aldı. Dünyada büyük bir ilgi ve rağbet gören bu eser, çeşitli dillere çevrilse de Türkçeye henüz I. cildi tercüme edildi. Bu eserin I. cildinin tercümesi üzerine yapılan bir röportajda Fuat Sezgin “Türklerin bu eseri çok erkenden tercüme etmeye başlamış olması lazımdı. Bunu ihmal ettiler. Artık bundan sonra en süratli bir şekilde tercüme etmeleri lazım…” şeklindeki açıklamasıyla üzüntü ve arzusunu dile getirdi. Sezgin’in bu açıklamasını aynı zamanda ülkemize yaptığı bir vasiyet olarak kabul ederek eseri ivedilikle tercüme edilmelidir.

1982 yılında J.W.Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü ve 1983’de bu enstitünün müzesini kuran Sezgin, ülkemizde de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni kurdu. 2008 yılında açılan müze, çeşitli ilim dallarında müslüman ilim adamlarının tarih boyunca ortaya koydukları eserlerin çizim, harita, model ve maketlerini sergilemektedir.

Fuat Sezgin Hoca’nın Türkçe yayınlanmış eserleri şunlardır;

  1. Buhâri’nin Kaynakları,
  2. Arap-İslâm Bilimleri Tarihi, I. Cilt,
  3. Tanınmayan Büyük Çağ –İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi’nden–,
  4. Bilim Tarihi Sohbetleri,
  5. İslam Bilimler Tarihi Üzerine Konferanslar,
  6. Amerika Kıtasının Müslüman Denizciler Tarafından Kolomb Öncesi Keşfi ve Piri Reis
  7. 1984 Yılından 2011 Yılına Kadar Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü Yayınlarına Yazılan Avrupa Dillerindeki Önsözler,
  8. İslam’da Bilim ve Teknik (5 Cilt Takım),
  9. İslam Uygarlığında Astronomi Coğrafya ve Denizcilik,
  10. İslam Uygarlığında Mimari, Geometri, Fizik, Kimya, Tıp Saatler, Optik, Mineraller, Savaş Tekniği, Antik Objeler.

Siyer Araştırmaları Topluluğu olarak Fuat Sezgin’e Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm İslâm âlemine baş sağlığı diliyoruz.

30/06/2018

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.