UA-113875625-1
Hz. Peygamber'i anlama ve anlatma yolunda...

Prof. Dr. Şaban Öz ve Doç. Dr. Feyza Betül Köse, Hz. Ali Sempozyumu’na katıldılar

Siyer Araştırmaları
Siyer Araştırmaları

Cumhuriyet Üniversitesi tarafından 4-5 Ekim tarihlerinde Sivas’ta Hz. Ali Sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma SAMER Müdürü Prof. Dr. Şaban Öz ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Feyza Betül Köse de tebliğleriyle katıldılar. 

Prof. Dr. Şaban Öz, Mevzu Siyer Merviyatında Hz. Ali başlıklı tebliğinde Hz. Ali hakkında farklı itikadi mezhepler, kıssacılar ve diğer kesimler tarafından uydurulmuş önemli hacimde haber bulunduğunu belirterek bunlar arasında öne çıkanlar hakkında bilgi verdi, bu haberlerin kaynakları, amaçları üzerinde durdu.

Doç. Dr. Feyza Betül Köse ise İlk Dönem Siyer Merviyatında Hz. Ali konulu tebliğinde, ilk Siyer kaynaklarında yer alan Hz. Ali rivayetlerini değerlendirerek bu rivayetlerdeki Hz. Ali profilinin özelliklerini ele aldı. Mekke ve Medine dönemlerinde Hz. Ali’nin isminin geçtiği önemli hadiselerin bu kaynaklardaki yansımalarını karşılaştırmalı olarak sundu.

Hz. Ali Sempozyumu ile birlikte, Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Raşid Halifelerin ele alındığı sempozyumlar dizisi tamamlandı. 

 

07/10/2019

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ