Siyer İnşa Projesinin ilk kitabı tamamlandı

07.08.2018
A+
A-
Siyer İnşa Projesinin ilk kitabı tamamlandı

Siyer Araştırmaları Topluluğunun önemli projelerinden olan ilk Siyer kaynaklarının inşa edilmesine yönelik ilk adım, Asım b. Ömer b. Katade’nin Risalesi’nin inşasıyla başarıyla tamamlandı.

İlk Siyer müelliflerinden olan Asım b. Ömer’e (120/737) ait Siyer rivayetleri, inşa usulü takip edilmek suretiyle çeşitli kaynaklardan derlendi ve tematik kronolojik tasnife tabi tutularak Asım b. Ömer’in Risalesi adıyla inşa edildi.

İnşasını Asım Sarıkaya’nın yaptığı eser ve tercümesi, yine inşa çalışması tamamlanmak üzere olan Urve b. Zübeyr’in (94/713) eseriyle birlikte 2019 yılında Siyer Kitaplığından yayımlanacak.

Bilindiği üzere inşa çalışmaları, günümüze müstakil olarak gelmemiş eserlerin müelliflerine ait rivayetlerin, diğer kaynaklardan belirli bir usule göre derlenip tasnif edilmesiyle gerçekleştiriliyor ve bu şekilde ilk kaynaklara bir bütün halinde ulaşma imkanı elde ediliyor.

Editörlüğünü Prof. Dr. Şaban Öz’ün yürütmekte olduğu Siyer kitaplığı henüz ikinci yılını doldurmadan on sekizinci kitabını yayımlamak üzere. Şu ana kadar Türkçe telif kitaplarının yayınlandığı Siyer Kitaplığının bir bölümü de inşa edilecek Siyer kaynaklarına ayrıldı. İnşaları tamamlanan eserlerin  Arapça ve Türkçe olarak ayrı ayrı yayımlanması planlanıyor. 

07/08/2018

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.