Siyer’in İnşası

28.05.2024
A+
A-
Siyer’in İnşası

Prof. Dr. Şaban Öz’ün son çalışması Siyer’in İnşası yayımlandı. Akademik çalışmalarını siyer alanında yoğunlaştıran Prof. Dr. Öz, bu çalışmasındaki hedefini Siyer’in ilmî yeri, değeri, yeniden keşfi konusunda şahsî görüş ve önerilerini paylaşmak olarak belirtiyor. Bir şunu diyen bir yazı 'İÇİNDEKİLER Ön İslami İlimlerin Başlangıcına Dair Yeni Paradigma Önerisi: Önce Sadece İlim Vardı 9 Sannetin Haber Kaynağı Olarak Siyer. 23 Kur an ve Hz. Peygamber'i Anlamada Siyer'in Önemi ve Önceliği. .....43 Siyer'in Bağlayıcılığı Bir Değer İlmi Olarak Siyer Modern Dönem Siyer'in İnşası Siyer Metninin İnşası Tarihin Yazmadığı Zamanlara-Mekanlara Ulaşmak Rivayetler Arasından Hz. Peygamber'e Ulaşmak. Siyer Resulullah Bizim, Peki Muhammed? ....51 51 59 73 79 85 Son Söz. Bibliyografya .91 97 101 105 107' görseli olabilir

Prof. Dr. Şaban Öz’ün kitabı için kaleme aldığı tanıtım yazısı şöyle:

Klasikte ciddi bir zemini olmasına rağmen siyasî kırılmalar neticesinde bazı ilimlerin ön plana çıkartılması neticesinde birçok ilim ya şube haline getirilmiş ya da zararlı ilim olarak ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Şube haline getirilen ilimlerden olan Siyer’in yok sayılmasında en büyük rolü, aynı zamanda çok ciddi bir mantık hatası da olan bir insanın hayatının, sözlerini inceleyen ilim dalının bünyesine dâhil edilmesi oynamıştır. Yeniden toparlanma sürecinde olan Siyer’in farkındalığının yerleştirilmesi, kendisine duyulan ihtiyacın hatırlanması kısa sürede sağlanmıştır. Bundan sonraki süreçte ise ilmin bugüne taşınması, bugünün insanına hitap eder içeriğe ve muhtevaya kavuşturulması, başka bir ifadeyle ayakları yere basan, bugüne sözü olan ilmî bir hüviyete kavuşturulması gerekmektedir.

Bütün bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Siyer ilminin konumu, amacı, hedefleri, ihtiyaçları gibi hususların en başta konuşulması, tartışılması ve bu bağlamda bir yol haritasının çıkartılması elzemdir. İşte bu çalışmamızın öncelikli hedefi, Siyer’in ilmî yeri, değeri, yeniden keşfi konusunda şahsî görüş ve önerilerimizi paylaşmaktır.

28/05/2024

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.